Nastolatka z Angoli czeka na pomoc polskich lekarzy. To ofiara biedy i niewiedzy
Po niefortunnym upadku w 2020 roku Cristina zaczęła się uskarżać na ból dolnej żuchwy, który z biegiem czasu przybierał na sile. Rodziców dziewczyny nie było stać na diagnostykę i leczenie w profesjonalnym szpitalu. Dlatego skorzystali z jedynej dostępnej formy pomocy oferowanej przez szamana. Zaproponowana przez niego „terapia” nie przyniosła jednak żadnych rezultatów, a stan nastolatki uległ pogorszeniu.
Ogromny ropień żuchwy nie pozwala dziewczynie normalnie funkcjonować
Profesjonalną diagnostykę umożliwiły dopiero meksykańskie misjonarki. Medycy wykryli u Cristiny ropnia żuchwy. Niestety rozpoznanie pojawiło się w momencie, gdy choroba była już bardzo zaawansowana, a zmiana urosła do monstrualnych rozmiarów. Jest tak duża, że zniekształciła twarz dziewczyny i uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. W tej sytuacji jedyną możliwą metodą leczenie jest skomplikowany zabieg chirurgiczny, którego w Angoli nie można wykonać. Przeprowadzenia operacji podjęli się lekarze z Polski.
„Nasze działania były natychmiastowe. Po zapoznaniu się z historią choroby chirurdzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie bez wahania zdecydowali się przeprowadzić operację twarzoczaszki Cristiny, zrzekając się swojego honorarium” – podkreśla Maria Wiśniewska, pielęgniarka z Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, która nadzoruje całą akcję.
Niestety przeprowadzenie operacji wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Potrzeba ponad 150 tysięcy złotych. Fundacja Dzieci Afryki, chcąc pomóc Cristinie, uruchomiła zbiórkę na portalu siepomaga.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na transport nastolatki i pokrycie kosztów wszystkich procedur medycznych, niezbędnych w procesie leczenia. Zbiórkę "Cristina" można wesprzeć na siepomaga.pl. Obecnie brakuje jeszcze 111 tys. zł (o godz. 21:30 w dniu 17 maja).
Ropień żuchwy – co to takiego?
Ropień żuchwy to patologiczna zmiana w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj przybiera postać pęcherza wypełnionego gęstą, ropną wydzieliną. Powstaje na skutek uszkodzenia tkanek. Jej głównym objawem jest zaczerwienienie i opuchlizna widoczna w miejscu, w którym doszło do urazu. Wspomnianym symptomom towarzyszą dolegliwości bólowe i podwyższona temperatura ciała (w wyniku postępującego procesu zapalnego). Leczenie polega zazwyczaj na nacięciu i odkażeniu zmiany.